
Dziś przedstawię Ci pewną „typologię” sposobów podejmowania decyzji o zmianie zawodowej i opowiem, na co możesz zwrócić uwagę, żeby podjąć trafną decyzję dotyczącą zmian w karierze. Jeśli czujesz, że trudno Ci podejmować decyzje lub utknąłeś/utknęłaś w tym procesie, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie.
Po kilku latach pracy z klientami w doradztwie kariery zauważyłam, że w różny sposób podchodzą oni do procesu zmiany ścieżki kariery. Sprawdź, czy odnajdujesz się w którymś z tych „typów” i przeczytaj, co zrobić, żeby Twój proces decyzyjny zakończył się sukcesem. Oczywiście potraktuj tę klasyfikację jako użyteczne uproszczenie rzeczywistości.
Gorąca Głowa
Gorąca Głowa ma wiele różnych pomysłów, co mogłaby robić zawodowo, jakich zmian dokonać, w jakim kierunku się przekwalifikować. Jej mocne strony to kreatywność i generowanie różnych rozwiązań. Zazwyczaj patrzy na świat optymistycznie i „zaraża” entuzjazmem do swoich pomysłów inne osoby, w tym niekiedy doradcę 😉. Istnieje ryzyko, że osoba o takim podejściu zacznie szybko próbować, wdrażać różne pomysły w życie z pominięciem fazy analizy. Może też pozostać w sferze wiecznie niespełnionych snów o potędze.
Co może zrobić Gorąca Głowa?
- Nie pomijaj dokładniejszej analizy pomysłów, popatrz na nie z różnych perspektyw, rozważ za i przeciw, sprawdź opcje na rynku, w ten sposób zapewnisz sobie bezpieczniejszy start w działaniu i nie spalisz pomysłu.
- Nie pozostawaj w sferze marzeń. Analizuj, planuj i zacznij działać. Może prototyp Twojej wymarzonej pracy nie będzie idealny, ale to dopiero początek drogi do celu.
Chodzący Konkret
Konkretni stawiają przed sobą jasne cele i konsekwentnie dążą do ich realizacji. Nie poszukują opcji zbyt długo, skupiają się na działaniu. Ich dewiza to: „lepsze jest wrogiem dobrego”. Czy takie osoby mogą mieć trudności z podjęciem decyzji zawodowych? Jak najbardziej. Zdarza się, że po kilku latach konsekwentnego rozwoju trafiają do doradcy, bo ich wybory okazują się jednak nietrafione.
Aby lepiej podejmować decyzje, Konkretny może:
- Popuścić wodze fantazji i pomyśleć o opcjach zawodowych, które wydają mu się abstrakcyjne albo mało realne. Może to być pomocne w wykreowaniu ciekawszych i bardziej satysfakcjonujących pomysłów niż korzystanie z łatwo dostępnych rozwiązań.
- Podobnie jak w przypadku Gorących Głów, warto poświęcić nieco więcej czasu analizie zarysowanych opcji nim przystąpisz do działania. Zminimalizujesz w ten sposób ryzyko porażki i dopracujesz pomysł. Zastanów się, czy cel, który sobie stawiasz jest naprawdę zgodny z Tobą.
Rozkminiacz
W odróżnieniu od poprzednich „typów”, Rozkminiaczowi niczego nie brakuje w fazie analizy pomysłów. Wręcz przeciwnie. Rozkminiacz wszystko ładnie sprawdzi, ustrukturyzuje, nie spocznie, póki nie zweryfikuje różnych aspektów rozważanych opcji. Jeśli masz w sobie Rozkminiacza, to pewnie wiesz, że analizowanie mityguje ryzyko złego wyboru, ale nie sprzyja rozpoczęciu działań.
Wskazówki dla Rozkminiacza:
- Odpowiedz sobie na pytanie, czy sprawdzone zostało wszystko, co jest możliwe przy zastosowaniu racjonalnych zasobów. Skonfrontuj jakiegoś nie-Rozkminiacza z Twoją analizą – pewnie mu nieźle zaimponujesz. Jeśli nie wniesie on nic innego do Twojej analizy, to zakończ na razie dalsze rozmyślania i przejdź do fazy działania.
- Pamiętaj o sprawdzaniu prototypów. Nie musisz od razu podejmować ostatecznej decyzji, rzucać kwitami i zaczynać od nowa. Poszukaj na początek pośrednich rozwiązań, np. zrób jakiś kurs w interesującym Cię temacie, idź na wolontariat albo zacznij pracować nad produktem po godzinach obecnej pracy. Nie musisz od razu skakać na główkę.
Mistrz Intuicji
Osoba o takim nastawieniu podskórnie czuje, że nie jest we właściwym miejscu i ma dużą motywację do zmiany. Bardzo chciałaby coś zrobić, aby ruszyć z miejsca, ale nie ma koncepcji, jak zacząć. Mocną stroną tego „typu” w podejmowaniu decyzji jest kierowanie się sercem, nie rozumem, intuicyjne wyczuwanie tego, co jest OK, a co nie. Trudność polega na nazwaniu tych odczuć i ubraniu w konkretne pomysły. Osoby o dużym serduchu często zwracają uwagę na to, jak otoczenie odbierze ich wybór, nie chcą nikogo zranić, przywiązują się do ludzi i środowiska w pracy, co utrudnia im podjęcie decyzji o zmianie.
Co można zrobić z dobrą intuicją?
- Przede wszystkim jej zaufaj i nie daj się zwieść osobom, które biorą pod uwagę tylko racjonalne argumenty. Następnie popracuj nad fazą koncepcyjną – nazwij, co konkretnie Ci nie odpowiada, a co chcesz osiągnąć. W ten sposób z pierwotnego chaosu zaczną wyłaniać się pomysły na role zawodowe.
- Zauważ, czy Twoje relacje nie utrudniają Ci podjęcia decyzji o zmianie. Może obawiasz się, że zmiany zawodowe przytłoczą bliskich albo masz silne więzi w obecnej pracy, których nie chcesz stracić. Jeśli tak jest, to porozmawiaj z ważnymi dla Ciebie osobami o Twoich zamiarach i skonfrontuj swoje obawy z rzeczywistością. Poszukaj wśród znajomych „kibiców” Twojej zmiany, którzy będą Cię w niej wspierać emocjonalnie lub praktycznymi wskazówkami.
W zmianie zawodowej przechodzisz przez proces, w którym warto uwzględnić następujące fazy zanim podejmiesz finalną decyzję: zbadanie stanu obecnego, analiza potencjału, kreacja pierwszych pomysłów, research rynku, dookreślenie opcji, prototypowanie i testowanie. Każdy z nas ma inną wrażliwość i myśli w inny sposób, dlatego warto zdiagnozować swoje mocne i słabe strony w tym procesie, a niekiedy poszukać wsparcia na trudniejszych etapach.
A jeśli decyzję o zmianie masz już za sobą, zerknij, jak poukładać sobie w nowym miejscu kwestie pracy zdalnej: https://watemborska.pl/2021/04/11/praca-zdalna-co-zmienic/